Zobrazit v prohlížeči

ČR by měla vyhostit čínské diplomaty, kteří skrze firmu Huawei získávali osobní údaje českých občanů

  • Hrozba pocházející ze spolupráce čínské firmy Huawei s čínským totalitním režimem je čím dál více popisována bezpečnostními institucemi západních států. Čínská ambasáda tvrdí, že Huawei je čistě soukromá společnost, nicméně čínské zastupitelské úřady po světě prakticky vydírají hostící vlády v této otázce. Čínští představitelé de facto tvrdí, že pokud místní vlády z bezpečnostních důvodů nebudou chtít s Huawei spolupracovat, bude to mít závažné dopady na bilaterální vztahy s Pekingem.
  • Minulý týden Český rozhlas zveřejnil reportáž, v níž bývalí zaměstnanci Huawei v ČR popisovali, jak firma Huawei sbírala osobní údaje o svých businessových partnerech a poté je předávala na pravidelných interních poradách čínským diplomatům. Tento styl jednání je znám v práci zpravodajských služeb jako vytváření psychologických profilů. Tímto způsobem se vytipují potenciální cíle pro nepřátelské zpravodajské služby.
  • Jednání těchto čínských diplomatů na českém území proti českým občanům je naprosto nepřijatelné a ministerstvo zahraničí ČR by mělo vyhostit konkétní čínské diplomaty, kteří se v této nepřátelské zpravodajské činnosti angažovali.
Čeští elfové

Čeští elfové, občanské hnutí věnující se mapování, analýze a boji proti dezinformačním kampaním, spustili novou webovou stránku. Naleznete na ní například, jak se elfové potýkají s řetězovými e-maily, ale také měsíční přehledy české dezinformační scény.

Navštívit web
Potřebujete vědět

Bojovníci Islámského státu postupně obnovují své pozice v Iráku a z dlouhodobého hlediska ohrožují stabilitu státu i celého regionu. Podle poradce irácké vlády došlo v posledních měsících k přesunu zhruba tisícovky militantních islamistů ze Sýrie, kam byli vytlačeni v roce 2017. Zatím zaujímají pozice ve venkovských oblastech, kde se dopouštějí únosů a drobných bombových a střeleckých útoků. Situace rozhodně není příznivá plánovanému stahování mezinárodní koalice proti IS. 

Na investigativce ze skupiny Bellingcat cílila koordinovaná phishingová kampaň, a to prostřednictvím ProtonMailu, jednoho z nejbezpečnějších poskytovatelů e-mailových schránek. Podle expertů byl útok velmi sofistikovaný a dost možná reagoval na vyšetřování aktivit ruských tajných služeb.

Naprosto nezpochybnitelným vládcem oceánů nadále zůstávají USA. Námořní schopnosti Číny, Ruska, Indie a Íránu jsou z kategorie pobřežního loďstva a mohou být využity pouze na regionální konflikty v pobřežních vodách. Na tento fakt zapomíná analytik Begin-Sadat Centre ve svém článku o relativním slábnutí americké flotily.

Šance japonské žádosti o plnoprávní členství v produkčním konsorciu letounu F-35, ve kterém je nyní devět zemí, nejsou příliš vysoké. Japonsko je již dlouhodobě partnerem USA v oblasti vojenských technologií a jeho záměrem je nakoupit až 147 letounů F-35, Pentagon se ale obává napětí, které by tento krok mohl vyvolat. 

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Národní centrála organizovaného zločinu varuje před “alternativními médii”
  • Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nesplnila očekávání českých dezinformátorů na zahraniční návštěvě ve Francii a navíc zklamala českou SPD svou fotografií z hudebního festivalu Pohoda
  • Nové vedení EU chce podle české dezinformační komunity vytvořit “evropský superstát”
  • Zaměstnanci českého Huawei mají za úkol shromažďovat informace o Češích
Česká dezinformační kauza týdne

NCOZ varovala před alternativními weby

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve své čerstvě vydané výroční zprávě mimo jiné označila tzv. “alternativní média” za hrozbu, poněvadž mohou „výrazně podporovat vyhraněnost a radikální názory svých adresátů“. Dezinformační servery na tuto zprávu rozhodně, vyhraněně a radikálně reagovaly, když se do NCOZ tvrdě opřely a v řadě článků naopak varovaly před bojem proti svobodě tisku a kriminalizaci svobodných názorů. Objevovala se i domněnka, že by lidé mohli být trestně stíhaní za pouhé čtení dezinformačních článků. Nic z toho NCOZ samozřejmě nezamýšlí.

Největší dosah měl článek původně zveřejněný na Aeronetu, nejdále v útocích zašel server VlasteneckeNoviny.cz. Ten zveřejnil článek nazvaný „Policejní dobytek z NCOZ jako Gestapo proti svobodě tisku. Budou fízlové střílet novináře?“, ve kterém autor dokonce uvažuje nad tím, kdy lidé „vtrhnou do sídla NCOZ na Zbraslavi, aby si devianty podali“.

Výroční zpráva NCOZ ale nebyla jedinou událostí minulého týdne, která přiměla dezinformační weby strašit zavedením policejního státu. Pozornosti se dostalo i plánovanému rozšíření pravomocí českých tajných služeb, jež u dezinformátorů vyvolalo obavy z „velkého bratra“.

DALŠÍ ČESKÉ KAUZY
Stále aktuální je dění okolo firmy Huawei, situaci v České republice se dokonce věnovala mezinárodní verze Sputniku.

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Čeští dezinformátoři se zaměřili na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou

Zuzana Čaputová se oficiálně ujala úřadu slovenské prezidentky 19. června 2019. České dezinformační weby se na ni poprvé zaměřily v době stále trvající prezidentské kampaně. Po krátké pauze se k její osobě nyní vrátily, a to hned z několika důvodů. Server AC24 reprodukoval rozhořčení místopředsedy SPD Radima Fialy nad fotografií, kterou Čaputová sdílela na svém instagramovém účtu ze slovenského hudebního festivalu Pohoda a na níž je zachycená s chlapcem tmavé pleti a s dívkou v hidžábu. Místopředseda strany, jejíž předseda a zakladatel je poloviční Japonec, fotografii okomentoval ironicky: “Toto jsou patrně "evropské hodnoty" dle představ slovenské prezidentky Čaputové…”. 

Jiným důvodem toho, proč si česká dezinformační scéna v uplynulém týdnu vzala na paškál slovenskou prezidentku, byla její zahraniční návštěva ve Francii, kde podle českého Sputniku nesplnila svou východoevropskou povinnost a nevysvětlila Macronovi, proč je EU špatná. Server pravdive.eu dokonce přišel s teorií o skrývané hluboké náklonosti Čaputové vůči předsedovi slovenské strany Smer-SD Robertu Ficovi na základě toho, že se na začátku své řeči ve Francii přeřekla a oslovila prezidenta Macrona “pane předsedo”.

Dalším “šokujícím odhalením”, kterému se česká dezinformační komunita v souvislosti s Čaputovou věnovala, byl prodej firmy jejího někdejšího prezidentského protikandidáta Roberta Mistríka. Slovenský poslanec za Smer-SD Ľubomír Blaha totiž na svém facebookovém profilu lživě napsal, že důvodem Mistríkova odstoupení ve prospěch Čaputové byla finanční dohoda, která se nyní potvrdila prodejem jeho firmy jistému amerického korporátu. Tuto “zprávu” následně převzal Sputnik nebo Vlastenecké noviny.

Ze sledovaných webů byl nejaktivnější server pravdive.eu, který z celkového počtu 70 článků, jež obsahovaly jméno slovenské prezidentky, jich publikoval 42, jak je vidět na grafu.

DALŠÍ ZAHRANIČNÍ KAUZY

  • Několik webů se věnovalo EU a akcentovalo svou obavu z toho, že nové unijní vedení se bude z EU snažit vytvořit “evropský superstát”.
  • Mnoho článků stále vychází na téma migrace; s novým přístupem k této problematice přišel server eurozpravy.cz, který publikoval článek o tom, že do Itálie přichází více migrantů z Německa než z Libye (článek dokonce obsahuje větu: “Pro srovnání z Libye do Itálie letos přišlo jen přibližně 1 200 osob”.)
Tragéd týdne – bulvární deník Blesk

V pondělí 22. července 2019 vydal bulvární deník Blesk na své titulní straně zprávu o tom, že Milouš Jakeš je v nemocnici kvůli zápalu plic. Deník Blesk přišel s naprosto absurdním vysvětlením, že nevolnost a následný zápal plic mu způsobila lavička věnovaná zesnulému Václavu Havlovi, na níž seděl, potažmo Václav Havel sám, a to ze záhrobí.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se