Zobrazit v prohlížeči

Česká republika by měla aktivněji prosazovat podporu Ukrajiny v EU

  • V těchto dnech a týdnech se rozbíhají vyjednávání a diskuse o budoucí politice EU směrem k zemím Východního partnerství (Ukrajina, Gruzie, Moldavsko, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán), během kterých se rozhodne, jakým způsobem bude EU nadále podporovat tyto země (vnitřní reformy nebo zvyšování jejich odolnosti vůči vnějšímu ohrožení především ze strany Ruska). 
  • V úterý (4. února) se v Praze uskutečnilo historicky první zasedání Česko-ukrajinského fóra, jehož se zúčastnili experti a představitelé nevládních organizací z obou zemí. 
  • Během fóra mnohokrát zaznělo, že ČR má velký, ale nenaplněný potenciál sehrát jednu z klíčových rolí v EU při podpoře demokratické Ukrajiny. ČR má s Ukrajinou historicky dobré vztahy a patří mezi 10 největších obchodních partnerů Ukrajiny. Reputace a jméno ČR je na Ukrajině vysoko ceněno. 
  • Nezávislá a suverénní Ukrajina sehrává klíčovou roli pro zajištění stability a bezpečnosti na evropském kontinentu a také při transformaci a přeměně ostatních post-sovětských zemí (včetně Ruska). 
  • Z těchto (a dalších) důvodů by měla Česká republika aktivněji podporovat Ukrajinu na úrovni EU, včetně vlastních iniciativ v politice Východního partnerství. ČR má také potenciál stát se „advokátem“ Ukrajiny i skrze V4.
  • Konkrétní doporučení:
    Účastníci společného fóra v úterý zmínili řadu praktických kroků, díky kterým by se ČR mohla stát čelní zemí podporující Ukrajinu:
    • V roce 2022 zorganizovat v rámci českého předsednictví v EU tradiční mezinárodní konferenci na vysoké úrovni „Ukraine Reform Conference“, kterou dříve hostily například Kanada, Velká Británie, Dánsko a letos Litva;
    • Předávat Ukrajině vlastní zkušenosti a know-how ohledně nezbytných reforem a opatření, která by vedla k posílení odolnosti Ukrajiny vůči vnějším vlivům a vnější agresi;
    • Využívat cenných praktických zkušeností Ukrajiny z oblasti boje proti dezinformacím a ruské propagandě.

Výběrové řízení

Nabízíme honorovanou spolupráci na analyzování vlivu Čínské lidové republiky v ČR a v Evropě na částečný úvazek. Termín odevzdání přihlášek: pondělí 17. února 2020.

Týmová a samostatná činnost v Kremlin Watch, která zahrnuje i informování o české dezinformační scéně v rámci Doporučení týdne. Termín odevzdání přihlášek: pondělí 17. února 2020.

    Potřebujete vědět
    • Americká administrativa před publikací plánu na palestinsko-izraelské urovnání důsledně přesvědčovala Palestince o pevnosti izraelsko-americké vazby. Není jisté, zda dojde k přijetí tohoto plánu ze strany Izraelců i Palestinců. Každopádně však kromě samostatného státu nabízí Palestincům dosud bezprecedentní ekonomickou podporu, která by zásadním způsobem zlepšila život na palestinských územích. Palestinci musí nyní zvážit, zda to nestojí za určitou rezignaci z jejich maximalistických požadavků.
    • Čeští poslanci se dohodli na zřízení Stálé komise PSP pro hybridní hrozby
    • V Rusku byl zablokován ProtonMail, poskytovatel šifrované a bezpečné elektronické komunikace. 
    Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
    • Vystoupení Velké Británie z Evropské unie opět zahýbalo i českou dezinformační scénou.
    • Nominace Hany Lipovské do Rady ČT získala podporu dezinformátorů.
    • Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi vyvolalo na dezinformačních webech debatu o přepisování historie.
      Česká dezinformační kauza týdne

      Dezinformátoři se šikují na podporu kandidatury Hany Lipovské do Rady ČT

      Aktuálně probíhající výběr kandidátů do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu je pro dezinformační weby, které se celoročně snaží veřejnoprávní média pošpinit, bezpochyby důležitou událostí. Pozornost byla věnována především ČT, a to hlavně v kauze ekonomky Hany Lipovské, která byla nominována Českou biskupskou konferencí. Nominace Lipovské, jejíž jméno je spojeno například s Institutem Václava Klause či s Janou Bobošíkovou, vzbudila poněkud kontroverzní reakce. Důvodem je i její rok starý rozhovor, jenž poskytla Parlamentním listům a ve kterém mimo jiné prohlásila, že „nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií“ a zabývala se možností jejich zrušení. Proti její nominaci se postavila skupina devatenácti senátorů v čele s Markem Hilšerem, která v otevřeném dopise apelovala na Českou biskupskou konferenci, aby nominaci Lipovské stáhla. Za Lipovskou se poté postavil nejen kardinál Dominik Duka, ale i české dezinformační weby.

      Naprostá většina článků, které na dezinformačních serverech o této kauze vyšly, Lipovskou bránila, a naopak kritizovala senátorskou iniciativu. Dezinformátoři dokonce kontrovali „otevřeným dopisem devatenácti synátorů“, ve kterém volají po tom, aby Senát původní výzvu senátorů odmítl. Snaha zabránit nominaci Lipovské byla na sledovaných webech označována jako „lynčování“ či „bolševismus“. Jako červený hadr na býka poté na dezinformátory zapůsobilo, když se proti nominaci Lipovské vyslovila i Česká křesťanská akademie v čele s Tomášem Halíkem, na kterého mají dezinformační weby spadeno dlouhodobě. Server VlasteneckéNoviny.cz dokonce vznesl možnost jeho upálení.

      Zahraniční kauza týdne

      Vystoupení Velké Británie z Evropské unie hýbalo českou dezinformační scénou především ke konci týdne

      V pátek 31. ledna 2020 Velká Británie po dlouhých peripetiích a nezdařených vyjednáváních oficiálně opustila Evropskou unii. Tzv. Brexit měli čeští dezinformátoři v merku už poměrně dlouho, v týdnu od 20. do 27. června 2016, kdy se referendum o Brexitu konalo, dokonce vyšlo na české dezinformační scéně více než 550 článků obsahujících toto slovo, jak lze vidět níže.

      Minulý týden sice dezinformátoři nebyli aktivní až do takové míry, přesto vydali úctyhodných 285 článků na toto téma, nejvíce ve druhé polovině týdne, jak je zobrazeno v následujícím grafu. 

      Poměrně často se objevovaly oslavné články, v nichž různí jedinci gratulovali Velké Británii například k „vítězství v únikové hře zvané Brexit“ či „zbavení se pout“. Našlo se také několik článků, u nichž měl člověk pocit, že autoři dlouhé roky podrobně studovali Evropskou unii i Velkou Británii. Sebevědomě prezentovali podrobné analýzy minulosti, současnosti a ano, i budoucnosti obojí. Například autor článku na webu infokuryr.cz si je téměř jist, že se EU dříve nebo později rozpadne, mimo jiné proto, že klesá její popularita mezi občany. Jako příklad nízké popularity zcela chybně a manipulativně uvádí míru důvěry občanů v EU jako takovou. Správně sice uvádí, že EU důvěřuje 36 % Čechů, nicméně nepíše už o tom, že meziročně se jedná o nárůst (nikoliv pokles) o 4 %, zatímco nedůvěra klesla o další 3 % (celá zpráva k dispozici zde). Popularita EU napříč členskými státy je navíc na svém historickém maximu od roku 1983. Kromě toho si 64 % Čechů myslí, že ČR má ze členství v EU prospěch.

      Tragéd týdne – Česká biskupská konference

      Čeští biskupové zvolili jako svou kandidátku do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, což považujeme za problematické (viz výše). Lipovská se rovněž nechala slyšet, že „slovíčka ‚fake news’, ‚dezinformace’ a ‚hoax’ většinou označují buď obyčejnou lež, nebo zkrátka jen nepohodlnou pravdu.“

      Přihlásit se k odběru
      facebook twitter
      Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

      Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

      info@evropskehodnoty.cz


      Odhlásit se