Zobrazit v prohlížeči

EU by měla posílit své angažmá na Blízkém východě s cílem odvrátit novou uprchlickou krizi

  • Situace v Sýrii se znovu vyhrocuje a Evropská unie, která v případě eskalace ponese přímé následky v podobě migrační vlny a radikalizace, jen pasivně přihlíží. Řada zpráv se shoduje na tom, že Islámský stát obnovuje své aktivity v Sýrii a daří se mu pronikat do Iráku, odkud byl dříve vytlačen. Asadův režim s ruskou a íránskou podporou pokračuje s brutální ofenzivou na severu Sýrie ohrožující 3 miliony civilních obyvatel. Při tureckých hranicích vzniká bezpečná zóna, která má oddělit Turecko od kurdských jednotek podporovaných Američany.
  • Nejenže eskalace situace v Sýrii znemožní návrat syrských uprchlíků z Evropy zpět do vlasti, ale může vyvolat novou migrační vlnu, a to nejen ze samotné Sýrie, ale i ze zemí, kde je dnes nejvíce uprchlíků jako je Libanon, Jordánsko a Turecko, směrem do Evropy. Již dnes nefunkční migrační dohoda mezi EU a Tureckem by případné nové vlně nijak nezabránila.
  • Členské státy EU se stále vyhýbají významnějšímu angažmá v regionu, které přenechávají Spojeným státům, Rusko a Íránu. Německá vláda nedávno odmítla americkou žádost o poskytnutí pozemních jednotek do operací v severní Sýrii proti Islámskému státu a zůstává pouze u leteckých a výcvikových operací.
  • V tomto kontextu by Evropská unie a členské státy měly v rámci své zahraniční a obranné politiky a s ohledem na vnitřní bezpečnost prioritizovat vývoj na Blízkém východě a věnovat stabilizaci Sýrie nejen finanční zdroje, ale i diplomatické úsilí, a hlavně nezbytné vojenské prostředky v úzké spolupráci s Američany. Česká vláda by měla i s ohledem na svou znalost regionu iniciovat a podpořit společnou akci EU.

Potřebujete vědět

Ruská federace není jediným autoritativním režimem, který ke své legitimizaci používá šíření dezinformací. Mezinárodní expert Adam Ni popisuje metody Čínské lidové republiky a oceňuje ostrou reakci českých politiků na výroky čínské ambasády, která by měla být příkladem pro ostatní státy.

V reakci na kremelské dezinformace šířené v kontextu 80. výročí podpisu paktu Molotov-Ribbentrop mezi Německem a Sovětským svazem vydaly Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko a Rumunsko společné prohlášení, ve kterém zdůrazňují potřebu bojovat efektivněji s dezinformačními kampaněmi a pokusy manipulovat s historickými fakty. V ostrém kontrastu, německý ministr zahraničí Heiko Maas vycestoval pouze dva dny před výročím do Moskvy, kde se potkal se svým ruským protějškem.

Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se potýká s islámským extremismem – podle údajů zemského Úřadu pro ochranu ústavy zde žije přes tři tisíce salafistů. Islamističtí propagandisté adaptují své komunikační postupy, aby oslovili mladé muslimy – jsou aktivní na YouToube, Instagramu a místo náboženství se vyjadřují obecně k politice, kapitalismu či feminismu. Zemské úřady zavádí vlastní proti-radikalizační komunikační kanály a sázejí na zesměšňování extremistů.

I přes rétorické výpady a diplomatické otřesy zůstává Německo strategickou zakladou pro americké vojenské síly v Evropě. USA zde mají své evropské velitelství (EUCOM) pro všechny síly v dalších 51 státech. Po Japonsku hostí Německo největší americkou zahraniční posádku, zhruba 38 600 vojáků. To je více jak dvojnásobný pokles od roku 2006, přičemž roce 1990 to bylo zhruba 200 tisíc. Největší americká základna v Německu a vůbec na světě mimo USA je v Bavorsku při českých hranicích, čítající 10 747 vojáků na 390 km2.

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Pomník sovětského maršála I. S. Koněva byl nejdiskutovanější tuzemskou kauzou na české dezinformační scéně.
  • Česká republika si připomněla padesát let od krvavého potlačení demonstrace z 21. srpna 1969 - česká dezinformační komunita označila vzpomínkové akce za “přepisování historie”.
  • Ze zahraničních kauz dlouhodobě mezi českými dezinformátory rezonuje šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunberg a minulý týden se stala nejčastějším zahraničním tématem. 
  • Druhým nejvýraznějším tématem ze zahraničních kauz byla stále migrace - server První zprávy se i zde zaměřil na Švédsko a jeho údajné bezpečnostní problémy spojené s migrací.
Česká dezinformační kauza týdne

Výročí srpna 1969 – spor o Koněva i o  historii

Minulý týden uplynulo padesát let od brutálního potlačení demonstrace 21. srpna 1969, která připomínala první výročí sovětské okupace a při níž bylo několik účastníků zabito Lidovými milicemi. Toto téma rezonovalo celou společností a nejinak tomu bylo i na dezinformačních serverech.

Největší pozornost byla věnována pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který především v Praze nepřestává budit emoce. O dění kolem jeho pomníku jsme psali nedávno, v noci ze středy na čtvrtek však došlo k dalšímu vývoji, kdy sochu patrně právě s odkazem na okupaci Československa neznámý pachatel polil červenou barvou a podstavec opatřil nápisem „Ne krvavému maršálovi!“. Radnice Prahy 6, na jejímž území se Koněvův pomník nachází, poté odmítla sochu vyčistit, což rozhořčilo nejen zástupce Ruska z nedaleké ambasády ale rovněž české dezinformátory. Ti proto na vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) nenechali nit suchou – radnice jimi byla obviněna z krytí pachatelů, přehnaně se hovořilo o mezinárodní ostudě. Server Aeronet dokonce nesmyslně varoval, že demarše, kterou Rusko kvůli této záležitost předalo české diplomacii, je posledním nástrojem před vyhlášením války. Známý proruský aktivista a jeden z předních českých dezinformátorů Žarko „Raptor“ Jovanovič se nadto jal sochu osobně vyčistit.

Do pomyslného hledáčku se v souvislosti s výročím okupace dostal po delší době i spolek Milion chvilek pro demokracii, který u této příležitosti pořádal v řadě českých měst vzpomínkové akce, za což byli organizátoři v mnoha článcích označeni za fašisty či dobytek. Tyto dvě a další podobné aféry bývají na dezinformačních serverech spojovány s údajným „přepisováním historie“, ke kterému dle nich dochází. Zároveň se na nich objevují články, podle kterých „pobyt sovětských vojsk u nás nenesl znaky okupace“. 

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Švédská aktivistka Greta Thunberg se opět stala objektem zájmu českých dezinformátorů

Mezi zahraničními kauzami, které byly nejvíce propírány v uplynulém týdnu na české dezinformační scéně, jednoznačně opět vystupuje téma klimatické změny spojené s šestnáctiletou Švédkou Gretou Thunberg. Bývalý český prezident Václav Klaus poskytl rozhovor jedné z největších tuzemských manipulačních platforem Parlamentní listy, kde se nevybíravým způsobem vyjádřil o Grétě jako o oběti vlastních rodičů a nazval ji chudákem. Neopomněl nám všem připomenout, že “tak bychom to (Gretu a její počínání) měli chápat a vnímat” i my ostatní. Tento rozhovor následně recykloval také český Sputnik nebo AC24

Stále častěji a konkrétněji se terčem kritiky stávají Gretini rodiče, kteří jsou podle dezinformátorů strůjci jakési neexistující “globální mašinérie enviromentálního alarmizmu”, ať už to znamená cokoliv. Mimo jiné jsou také napadáni pro svůj rodokmen či profesi a v případě paní Thunberg zjevně hraje roli i to, jak se obléká.

Celkově vyšlo na sledovaných webech 74 článků týkajících se tohoto tématu, mnoho z nich však byla převzato a minimálně upraveno a originálních článků je proto o něco méně. Nejvíce článků vyšlo na webu pravdive.eu, který kromě vlastního obsahu obvykle přebírá články i z jiných serverů. Následující graf seřazuje nejaktivnější weby podle množství článků, které na nich v uplynulém týdnu vyšly o Gretě Thunberg.

Tragéd týdne – Marta Semelová

Když přijde na Koněva či „přepisování historie“, čeští komunisté jsou s dezinformačními servery za jedno. Můžeme to vidět například na článcích komunistické poslankyně Marty Semelové (na fotce při demonstraci z minulého srpna).

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se