Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla přehodnotit své postoje k Íránu

  • Íránský útok na saudskoarabská ropná zařízení je jen další z řady nepřátelských akcí islamistického režimu, kterým Teherán podkopává bezpečnost na Blízkém východě a ohrožuje mezinárodní stabilitu.
  • Na Saudskou Arábii zaútočil během léta již několikrát. Írán dále destruktivně přispívá do lokálních konfliktů buď přímo nebo zprostředkovaně v Iráku, Sýrii (Asadův režim), Libanonu (Hizballáh) a Jemenu (Hútíové). Teheránský režim dále podniká nepřátelské zpravodajské operace v Evropě (včetně ČR), narušuje bezpečnost dopravy zejména v Hormuzském průlivu Perského zálivu a vyvíjí vlastní raketové a jaderné kapacity.
  • Ani před odstoupením USA od jaderné smlouvy (JCPOA) v květnu 2018, kterou Írán dnes již nedodržuje, nebyl teheránský režim méně agresivní a destruktivní. Evropská unie v čele s Německem a Francií však stále naivně věří v účinnost dohody.
  • Česká republika nemá žádný důvod pokračovat v podpoře politiky appeasementu vůči Teheránu. Lobbistické snahy jednotlivců z česko-slovensko-iránské obchodní komory, jejichž manipulace s českými vízy vedly k odvolání našeho velvyslance z Teheránu, by neměly určovat českou zahraniční politiku. Naopak vláda ČR by se měla jasně přihlásit k podpoře sankcí proti Íránu a koalice za bezpečnost plavby v Perském zálivu, jejímiž členy jsou vedle USA i Velká Británie, Austrálie, Izrael, Bahrain a Saudská Arábie. V rámci EU by ČR měla otevřít konstruktivní debatu o tom, jak realisticky nastavit vztahy s íránským režimem a postavit se k jeho jadernému programem, jelikož nefunkční dohoda JCPOA tak či tak pozbyde platnosti nejpozději v roce 2030.
Potřebujete vědět

Jak naložit se zadrženými členy Islámského státu zůstává nevyřešeným problémem. Kurdové podporování Západem zajišťují v severní Sýrii mimo jiné tábor al-Hawl se 70 tisící zajatci, z nichž 20 tisíc tvoří ženy a 50 tisíc děti. Většinou to jsou syrští a iráčtí občané, asi 10 tisíc zajatců pochází z jiných zemí včetně Evropy. Pouhých 400 kurdských dozorců nezvládá udržovat bezpečnost a zabránit další radikalizaci zadržených.

Nucené vysidlování uvnitř států kvůli přírodním katastrofám se stává normou. Již 7 milionů lidí letos opustilo své domovy v důsledku cyklonů, povodní a podobných pohrom a do konce roku se očekává, že počet naroste až na 22 milionů. Kvůli konfliktům a násilí opustilo své domovy od začátku roku na 3,8 milionu osob, nejčastěji v Sýrii, Kongu, Etiopii a Jemenu.

Zatímco počty migrantů z Turecka se zvyšují a řecké tábory jsou již přeplněny, ministři vnitra států EU se mají sejít v pondělí na Maltě a řešit situaci ve Středomoří. Nová středo-levicová vláda v Římě je ochotna obnovit přijímání lodí nevládních organizací s migranty, pokud bude přijata dohoda o jejich dalším přerozdělení. Německo a Francie navrhují přijímat čtvrtinu, Itálie 10 % a zbytek bude přerozdělen mezi ostatní dobrovolnické země.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo plánovaný prodej 32 nejmodernějších stíhacích letounů F-35 Polsku. Následný souhlas Kongresu by měl dle očekávání proběhnout hladce. Prodej nejenom enormně zvýší obranyschopnost našeho severního souseda, ale otevírá možnost i pro polský obranný průmysl, který se může stát subdodavatelem amerického producenta těchto stíhaček.

V Gdaňsku se konala konference na téma Nová hedvábná stezka. Byla věnována významu čínské iniciativy pro polské přístavy, což má spojitost s dopravními cestami v Čechách a na Slovensku. Polské přístavy soutěží o české dopravce s přístavy německými. Námořní segment Nové hedvábné stezky je v Polsku brán jako příležitost. Nad politickým rozměrem čínské iniciativy převažuje ale opatrnost, a to zejména s ohledem na možnou koordinaci Číny s Ruskem.

Ruské vlivové operace cílí na české životní obranné zájmy a spojenectví, zejména na soudržnost Evropské unie a NATO, zatímco Čínská lidová republika se zaměřuje na oblast hospodářství. V rozhovoru pro iDnes se o tom zmiňuje zvláštní zmocněnec České republiky pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý, ve kterém zároveň detailněji popisuje svou funkci, která byla nově vytvořena na Ministerstvu zahraničí.

Bývalý ukrajinský politik Andrej Artemenko stojí za nákupem „ready-made“ společnosti v americkém Wyomingu, která následně zakoupila údaje o ukrajinských prezidentských volbách a znovu je prodala falešné ropné společnosti s údajným sídlem v Praze, která je napojená na Rusko.

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Ve středu pozornosti byl stále Koněvův pomník
  • Stupňují se útoky dezinformačních serverů na veřejnoprávní média
  • Nejvýraznějším zahraničním tématem bylo Kosovo, především v reakci na zatknutí skupinky Čechů tamní policií a na výroky Miloše Zemana
  • Do popředí se opět dostává otázka migrace
Česká dezinformační kauza týdne

Čtvrtý týden s Koněvem

Již čtvrtý týden dominuje dění na českých dezinformačních serverech kauza kolem pomníku maršála Koněva, která prozatím skončila prohrou Koněvových zastánců, když zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo o nahrazení stávající sochy novým památníkem osvobození, jenž by měl vzejít z veřejné soutěže. Ta sice ještě ani nezačala, Aeronet však již nyní přišel s detailním popisem nového památníku. Pokračovaly také útoky na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a absurdní zaměňování snahy o odstranění Koněvovy sochy za podporu nacismu či fašismu. Pochvaly od dezinformátorů se dokonce dočkala i Pirátka Barbora Hrůzová, která jako jediná zastupitelka Prahy 6 hlasovala proti přemístění pomníku.

Veřejnoprávní média

Dezinformační servery stále intenzivněji útočí na veřejnoprávní média, a to především tak, že se je snaží vykreslit jako ty skutečné šiřitele dezinformací. Česká televize byla dokonce europoslancem za SPD Ivanem Davidem na serveru EUportál označena za „hlavní zdroj dezinformací v České republice“. Veřejnoprávní média jim však také bohužel čas od času neúmyslně poskytují munici, kterou poté dezinformátoři ihned využijí. Ti nyní například věnovali velkou pozornost chybě reportéra České televize, který v Událostech z 2. září několikrát mluvil o Andreji Babišovi jako o bývalém premiérovi. ČT sice s omluvou reportáž ze svého webu stáhla a uvedla, že obsahovala chybné informace, lavině spekulací a dezinformací už ale nezabránila.

Česká dezinformační kauza týdne

Dezinformátoři mají jasno: „Kosovo je Srbsko“

Poněkud překvapivě se jedním z hlavních témat v českých (i mainstreamových) médiích stala nezávislost Kosova. To bylo způsobeno nejprve zatknutím skupinky Čechů na cestě do Prištiny kosovskou policií, která u nich nalezla nože, pyrotechniku, dron či transparent „Kosovo je Srbsko“.  Hlavním spouštěčem poté byla poznámka prezidenta Miloše Zemana, jenž při úterní návštěvě srbského Bělehradu pronesl, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo. Dezinformátoři se v této kauze zcela jasně postavili na prezidentovu stranu a Kosovo, jež bylo původně součástí Srbska a které je uznáno stovkou států včetně Česka, se snažili co nejvíce očernit. Uznání Kosova Českou republikou, ke kterému došlo v roce 2008, bylo označováno v souladu se Zemanovými názory za chybné a ostudné, ideálně by dle dezinformačních webů mělo být odvoláno. Vedle chválení prezidenta Zemana řada článků také zmiňovala a odsuzovala bombardování Srbska jednotkami NATO, ke kterému došlo právě kvůli situaci v Kosovu na konci devadesátých let. Většinou už se ale „opomenul“ fakt, že tuto vojenskou akci za Českou republiku odsouhlasila právě vláda Miloše Zemana, který byl v té době premiérem.

Hrozí nám nová uprchlická krize?

Ačkoliv problematika migrace z českých dezinformačních serverů nikdy zcela nemizí, poslední dobou se opět dostává více do popředí. Kromě tradičního varování před „úděsnou“ situací v zemích, které přijaly velké množství přistěhovalců (většinou se články zaměřují na Německo či Švédsko), se objevují i spekulace o další uprchlické vlně, přičemž samozřejmě nechybí lživé zprávy, podle kterých se jedná o invazi řízenou mimo jiné neziskovými organizacemi.

Tragéd týdne – Majk Spirit

Slovenský rapper Majk Spirit na svém Instagramu, kde ho sleduje téměř půl milionu převážně mladých lidí, šíří konspirační teorie všeho druhu. V minulosti také například pochválil dezinformační časopis Zem & Vek. 

Rozšiřujeme tým

Týmová a samostatná činnost v Kremlin Watch, která zahrnuje spolupráci na rozkrývání české extremistické a dezinformační scény, přípravu odborných podkladů v rámci studia dezinformačních kampaní a podíl na přípravě a realizaci veřejných i neveřejných akcí, například Kremlin Watch Academy na podzim 2019.

Mám zájem

Monitoring aktuálního dění a odborné diskuse, rešeršní činnost, podíl na přípravě odborných podkladů Programu a spolupráce na přípravě a realizaci HOMEAFFAIRS – Internal Security Forum Prague 2019.

Mám zájem
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se